Opublikowano

Marihuana i Haszysz

Haszysz, Marihuana, THC

Wszystko o marihuanie i haszyszu. Czym jest marihuana? a czym jest haszysz? W tym krótkim artykule odpowiemy na te podstawowe pytania.

Co to Jest Marihuana?

Marihuana to potocznie nazywane konopie indyjskie, które są liściastą rośliną, wyrastającą z nasion. Marihuana do palenia to głównie ususzone kwiatostany tej rośliny. Te wierzchołki kwiatowe oraz liście, a dokładnie żywica, która zawiera THC, są używane przez właściwie wszystkich w celu znalezienia się na “haju”. Konopie to nie tylko “haj”, ale również przemysł. Albowiem występują też konopie włókniste, które niegdyś używano (obecnie zastępują je włókna sztuczne) do produkcji, między innymi, lin i różnych innych towarów.

Najczęściej uzyskuje się ów “haj” przez palenie części zielonych, lecz można je również jeść. Aktywną substancją w marihuanie jest THC (tetrahydrokannabinol). Marihuana zawiera zwykle od 5 do 10% THC (10% to już niezły kop), ale występują również odmiany i hybrydy, które osiągają 21% i więcej THC. Taki poziom THC to już ekstremalnie silna marihuana. Philip Robson w książce “Drugs” podaje następujące zawartości THC: w marihuanie 1-10%, w haszyszu 10-15%, w gęstym olejku lub nalewce 15-30%. Marihuana rośnie dziko w wielu miejscach na świecie i jest uprawiana w Meksyku, Wietnamie, Afryce, Nepalu, Indii, Ameryce Południowej, itd., itp.

Marihuana sprzedawana w USA pochodzi przeważnie z… USA. Szacuje się, że co najmniej 50% trawy sprzedawanej na ulicach Ameryki pochodzi z upraw domowych. Następnym największym źródłem jest Meksyk. Poza tym niewielkie ilości przenikają z Panamy i Afryki.

Co to Jest Haszysz?

Haszysz jest czystą żywicą marihuany, zdrapywaną z wierzchołków kwiatowych i zbijaną w grudki. (Uwaga: zjawisko wydzielania żywicy występuje w gorącym i suchym klimacie, w Polsce ciężko jest osiągnąć zadowalający wynik wydzielania się dobrej jakości żywicy, a poza tym jest to nielegalne). Ganja to określenie na szczyty zebrane z najlepszych okazów (na Jamajce również określenie każdego rodzaju marihuany). U nas chyba jest podobnie. Moc marihuany osłabnie po około dwóch latach, jeżeli będzie ona wystawiona na działanie światła, powietrza lub gorąca. Powinno się ją przechowywać w chłodnym miejscu.

Ceny marihuany w Stanach Zjednoczonych są bezpośrednią konsekwencją prawa popytu i podaży (a myśleliście, że wyższa ekonomia się nie przydaje). Seria większych rozrób na granicy, krótki sezon wegetacyjny, złe zbiory i mnóstwo innych rzeczy może wywindować cenę marihuany. Popyt w Stanach zdaje się ciągle wzrastać, więc ceny rzadko spadają poniżej tych z poprzedniego roku. Każdego roku występuje sezonowa posucha, ponieważ zapasy zeszłoroczne topnieją, a tegoroczne plony jeszcze nie są zebrane. Ceny zwykle wzrastają wtedy o 20-75%, aby potem spaść do poziomu “normalnego”.

Bez wątpienia znaczne niedobory trawy zwracają jakiś procent palaczy w stronę twardych narkotyków, dlatego żaden program kontrolny nie może być opłacalny czy “udany”.

Zostaw ocenę
[Głosów: 6 Ocena: 5]