Opublikowano

Pomieszczenie do Uprawy

Hodowli, Indoor, Miejsce, Pomieszczenie, Uprawy

Miejsce do uprawy indoor, czyli w pomieszczeniu to jedno z ważniejszych decyzji przy zakładaniu swojego ogrodu. A więc jakie miejsce, pomieszczenie wybrać? może: szafę, mały pokój, spiżarnię, piwnicę, strych… na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Patrząc na dokonania hodowców możliwe jest przystosowanie niemal każdego miejsca na sadzenie marihuany: szafy, małe pokoje, spiżarnie, piwnice (osobiście nie polecam – straszna wilgoć), strychy i małe stodoły. Miejsca musi być wystarczająco dużo aby pomieścić 60-90cm rośliny. Wystarczająca wysokość miejsca to 120cm. Gdy dysponujemy miejscem którego wysokość= 240cm śmiało możemy myśleć o dwupoziomowym ogrodzie. Obszar danego miejsca można obliczyć mnożąc długość przez szerokość. Rezultatem jest liczba w m kw. Rozmiar i ilość lamp jest uzależniona od wielkości tego obszaru. Gdy ogródek jest już zainstalowany należy pomyśleć o pozostawieniu korytarzy między rzędami roślin tak aby można je było doglądać bez przeszkód. Zwykle mają one ok.45-60cm. Lampy i wszelkie niezbędne dodatki oświetleniowe powinny zwisać na łańcuchach przyczepionych do bezpośrednio do gwintowanych śrub.(oczywiście każdy inny dobry pomysł jest dobry)W ten sposób wysokość oświetlenia może być regulowana poprzez przesuwanie lampy wzdłuż łańcucha. Bardzo ważna sprawa to bezpieczne zawieszenie lampy. Jej upadek, a zwłaszcza zetknięcie z wilgotną powierzchnią jest bardzo niebezpieczne. Może spowodować spięcie elektryczne a nawet pomóc ci w przeniesieniu się do krainy Wiecznych Łowów. Warto zaopatrzyć ogródek w przerywacz funkcjonujący jako wyłącznik. W razie awarii lub spięcia cały system wyłącza się automatycznie.

Podłogi, Podłoża w Pomieszczeniu do Uprawy

Gdy podłoże jest drewniane lub też jest to płytowe linoleum rozsądni hodowcy chronią je przed wodą używając mocnych, nieprzepuszczalnych folii lub innego podobnego podkładu. Jeżeli nasz ogródek znajduje się w piwnicy lub w chłodnym pokoju, gdzie temperatura podłoża jest dosyć niska , konieczna jest jego izolacja albo podniesienie roślin tak aby nie stały bezpośrednio na ziemi. Jest to bardzo ważne gdyż zimne podłoża zabierają ciepło z doniczek. Z powodu zimnych korzeni rośliny kiełkują i rosną o wiele wolniej. Istnieje wiele sposobów izolacji podłoża. Np. styropian, który oprócz tego że izoluje to jeszcze odbija światło dzięki czemu wiązki uderzające o podłoże wracają z powrotem do roślin. Często używana jest także dykta lub sklejka. Niektórzy zamiast izolacji stawiają rośliny na stołach lub paletach.

Ogrzewanie Korzeni

Zimne korzenie w bardzo dużym stopniu hamują wzrost rośliny. Można temu zaradzić przez instalację ogrzewających kabli lub maty. Zwiększają onetemperaturę pojemników lub gleby i dzięki temu korzenie są usatysfakcjowane. Poza tym niektóre z nich mają wbudowany termostat utrzymujący temperaturę na stałym poziomie 21-23 C. Można je kupić w większości sklepów ogrodniczych. Warto je używać gdyż nie pobierają zbyt wiele energii.Do nawadniania roślin należy używać wody o temperaturze pokojowej po to aby gwałtownie nie oziębić korzeni. Idealna temperatura wody to 21 C.

Kilka Przykładowych Pomieszczeń Uprawowych

1. Szafa o rozmiarach 2.7m.(wysokość), 0.9m.(głębokość), 1m.(szerokość).
Przy takich rozmiarach ogródka nie warto używać jarzeniówek, natomiast wskazana jest lampa typu MH lub HPS. Całkowita przestrzeń wynosi około 1 m.kw. Wystarczająca lampa to 250watt MH. Półka, która została zawieszona w połowie wysokości tworzy jak gdyby drugi ogródek. Każdy z ogródków jest oświetlany przez 250watt MH. Zamiast wentylacji wystarczą otwarte drzwi. Dodatkowe dostarczanie dwutlenku węgla nie jest konieczne.

2. Szafa o rozmiarach 2.4m.(wysokość), 0.6m.(głębokość), 2.7m.(szerokość).
Jako jednopoziomowy ogródek (początkowo) była ona oświetlana przez 4 jarzeniówki (każda o długości 2.4m.). Oświetlenie może być jednak zmienione na 400watt MH montowane na specjalnym ruchomym zestawie Solar Shuttle, a sam ogródek na dwupoziomowy. Górny poziom oświetlany przez 400watt MH i Solar Shuttle. Dolny poziom składa się z dwóch 250watt HPS zawieszonych na stałe. Wymianę powietrza gwarantują dwa małe wentylatory umieszczone na szczycie każdego poziomu. Drzwi powinny być otwarte przez większość czasu. Gdy jest to niemożliwe konieczne są szpary w drzwiach umożliwiające dopływ świeżego powietrza. Dodatkowe dostarczanie dwutlenku węgla nie jest konieczne.

3. Pokój o rozmiarach 2.7m.(wysokość), 3.6m.(głębokość), 3m.(szerokość).
Jednopoziomowy ogródek oświetlany przez dwie lampy: MH i HPS, obie 1000watt zawieszone na specjalnym obracającym się zestawie Whirlagig tak aby światło rozprzestrzeniało się bardziej równomiernie. Koniecznie wentylator podłączony do termostatu ustawiony obok okna, a także dodatkowy dwutlenek węgla dostarczany z butli z regulatorem. Dodatkowym elementem jest trzy poziomowa stalowa konstrukcja oświetlana przez jarzeniówki (każda półka o rozmiarach 1.2m.*0.6m. to 4 lampy) i odgrodzona od właściwego ogródka nieprzezroczystymi zasłonami. Obszar ten przeznaczony jest do klonowania. Całe pomieszczenie przedzielone jest trzema korytarzami. Pierwszy zaczyna się wzdłuż drzwi i rozciąga się przez niemal całą długość pokoju-(3.6m.) szeroki na 0.6m. Pozostałe dwa odchodzą od głównego korytarza. Są równoległe do szerokości pokoju a zaczynają się w odległości 0.75 m. od ściany bocznej. Szerokość każdego z nich wynosi 0.45 m. Oba rozciągają się na długość 2.1 m. licząc od ściany w ten sposób pozostawiając 0.6 m. powierzchni dla roślin na końcu ogródka. Całkowita powierzchnia ogródka wynosi około 9 m. kw. włącznie z obszarem do klonowania. Ten sam pokój może być urządzony inaczej. Używając tych samych korytarzy, powierzchnię rosnącą można zwiększyć przedzielając wysokość pokoju półkami. Oświetlenie to sześć 400watt lamp HPS zamontowanych pod spodem każdej półki. W ten sposób można zwiększyć powierzchnię do 18 m. kw. Wentylacja takiego pomieszczenia mogłaby się odbywać przez kominek. Rura o średnicy 0.3 m. zasysałaby powietrze z górnej części pokoju a następnie używając potężnego wentylatora zamontowanego wewnątrz rury, odprowadzałaby powietrze na zewnątrz.

4. Piwnica o rozmiarach 1m.(wysokość), 1.5m.(głębokość), 1.5m.(szerokość).
Dla zaoszczędzenia powierzchni wertykalnej (wysokość) użyte zostały jarzeniówki, zamontowane na stałe do krokwi wiszących nad ogródkiem. Dwie z nich (długość 1.2 m.) zostały zawieszone na każdej z trzech ścian ogrodu dla lepszego wzrostu marihuany. Powierzchnie ścian pokryto mylarem przyczepionym do krokwi wzdłuż całego obwodu ogrodu, który zarówno odbija światło , jak też magazynuje ciepło. Ze względu na zimne podłoże konieczne jest położenie pod spód doniczek warstwy dykty. Niezbędna jest butla z dwutlenkiem węgla. W okresie zimy aby zachować odpowiednią temperaturę warto się zaopatrzyć w kable ogrzewające korzenie. Ogrzewanie powietrza jest mniej skuteczne.

5. Powierzchnia na strychu o rozmiarach 1.8m.(wysokość), 2m.(głębokość), 1.8 m.(szerokość).
Oddzielona od reszty strychu zasłonami odbijającymi światło. Światła dostarcza 400watt HPS zawieszona na krokwiach nad ogródkiem. Wentylację zapewniają przeciągi. Hodowcy zwracają jednak uwagę na problemy. Gwałtowne zmiany czynników otoczenia związane m.in. ze zmianami pór roku nie sprzyjają powstaniu mikroklimatu o stałych cechach. Wskazane jest więc ogrodzenie obszaru hodowli ściankami lub grubymi zasłonami co pozwoli utrzymać stałą temperaturę. Zimą temperaturę można podnieść używając grzejnika gazowego, który nie tylko ogrzewa ale także dostarcza dwutlenku węgla. Z kolei latem temperatura na strychu jest czasami zbyt wysoka na jakąkolwiek hodowlę.

Zostaw ocenę
[Głosów: 14 Ocena: 5]