Opublikowano

Ewolucja Odmian Konopi

Cannabis, Ewolucja, Indica, Konopi, Marihuany, Nasiona, Odmian, Sativa, SeedBanków, Sinsemilla

Dawniej większość ogrodników siała ziarna pochodzące z ich najlepszych roślin, przeważnie typu sativa, wywodzące się z Kolumbii lub Meksyku. Ten typ ma klasyczny stożkowy kształt z długimi i rozłożystymi wielkimi gałęziami u spodu rośliny oraz pojedynczym rdzeniem na szczycie.

Od tamtej pory odkryto wiele nowych odmian, m.in. jednordzeniowa (łodygowa) odmiana Moroccan, asymetryczne konopie typu indica czy odmiany pnące, które rosną na ścianach. Generalnie odmiany marihuany można dzisiaj liczyć w tysiącach, a każda z nich ma inne, różne od pozostałych właściwości: różne potencjalne zbiory, rozmiary kwiatów, struktury szczytów, okres kwitnienia, wysokość, kształt liści, kolor, krzaczastość, ilość światła potrzebna do optymalnego wzrostu oraz powodują odmienne stany świadomości. Środowisko (otoczenie w którym hodowany jest cannabis) wpływa nie tylko na wielkość zbiorów i smak “gron” ale także może ograniczyć genetyczne potencjalne możliwości konopi (w przypadku gdy nie jest ono sprzyjające). Dlatego też mając bardzo dobre nasiona marihuany (genetycznie zakodowana duża ilość THC) należy zwrócić uwagę na zapewnienie roślinie odpowiednich warunków środowiska (najlepsze jest utrzymywanie stałego mikroklimatu). Smak, jakość odlotu, wielkość zbiorów i kolor mogą być dowolnie modyfikowane przez środowisko. Oto jego najważniejsze czynniki: ilość i jakość światła, woda, dawki i rodzaj nawozów i odżywek oraz nasza własna działalność rolnicza.

Cykl Życiowy Roślin Konopi

Marihuana jest rośliną o rocznym cyklu życiowym. Każdej wiosny kiełkuje i w ten sposób rozpoczyna się okres szybkiego wzrostu. Z nadejściem jesieni kończy się rozwój wegetatywny rośliny, a zaczyna kwitnienie (lub też okres reprodukcyjny – gdy myślimy o powstaniu nowych gatunków). Kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych roślinach. Męskie osobniki produkują pyłek, który zapładnia żeńskie kwiaty. Efektem jest produkcja nasion. Jeżeli naszym celem nie jest reprodukcja roślin (tzn. nowe nasiona konopi) męskie rośliny usuwa się z ogródka jak najszybciej (gdy są już rozpoznawalne) tak aby żeńskie pozostały niezapłodnione. W rezultacie otrzymujemy “grona” dziewiczych żeńskich kwiatów zwanych sinsemilla co w języku hiszpańskim znaczy bez nasion.

Właśnie szczyty sinsemilla to cel naszej hodowli i przysmak koneserów Osobniki męskie pozostawione w ogródku rozsiewają pyłek, po czym tracą żywotność i obumierają. W tym czasie żeńskie przez jakiś czas kontynuują jeszcze produkcję kwiatów. W momencie gdy zostają zapłodnione, małe zalążnie umieszczone pod każdym pojedynczym kwiatem, zaczynają puchnąć i w przeciągu kilku tygodni mamy dojrzałe nasiona. Gdy większość kwiatów jest zapłodniona roślina przerywa produkcję nowych, gdyż niemal cała jej energia skupia się na nasionach. Żeńskie osobniki po zakończeniu produkcji nasion tracą żywotność i obumierają.

Nowoczesne Odmiany Marihuany

W ciągu ostatnich kilku lat genetycy z holenderskich firm zajmujących się produkcją nasion konopi odkryli i spopularyzowali wiele nowych gatunków ze specjalnym przeznaczeniem do hodowli wewnętrznej. Ich potencjalne możliwości zawarte w genach zapewniają duże zbiory i odpowiednią moc oraz to, że roślina nie urośnie za wysoka (jest to bardzo ważne przy hodowli wewnętrznej). Z początku cena nasion marihuany może się wydawać zbyt wysoka (zwykle od 20 zł do 40zł). Są to jednak pozory gdyż ostatecznie dostęp do najlepszych nasion to najtańszy sposób “wzbogacenia” ogródka. Cały system hodowli i jakość opieki nad roślinami, gdy nie mamy odpowiednich nasion tzn. takich które potencjalnie gwarantują możliwość masowej produkcji wysokiej jakości szczytów, jest bez znaczenia. Rośliny powstałe ze słabych nasion nigdy ich nie wyprodukują. Nasiono reprezentuje całą linię genetyczną a nie li tylko jedną roślinę. Jeżeli masz dobre konopie warto pomyśleć o oddzieleniu części okazów i przeznaczeniu ich do klonowania. Dziedzictwo cannabis zostanie w nasionach.

Istnieją dwa główne typy cannabis: indica i sativa. Rośliny pierwszego typu zwykle są niewielkie (co jest ich zaletą), pozbawione licznych rozgałęzień; za to z obfitymi, mięsistymi szczytami. Natomiast rośliny sativa są bardziej rozłożyste z dużą ilością mniejszych szczytów. Z tym że obecnie dostępne są odmiany sativy mniejsze ale z większą wydajnością jeżeli chodzi o szczyty. Tak więc gdy mamy cannabis indice lub genetycznie małe sativy nie ma problemu. Natomiast starsze odmiany sativy nawet gdy odpowiednim oświetleniem wymusimy szybkie kwitnienie mogą urosnąć za duże jak na warunki naszego małego domowego ogródka.

Od późnych lat 60-tych hodowcy na całym świecie mieszają ze sobą różne gatunki konopi i adaptują je do hodowania w małych domowych ogródkach. Praca wielu tysięcy anonimowych ogrodników zaowocowała wieloma szybko rosnącymi i żywotnymi roślinami. Wraz z powstaniem seedbanków niemal każdy uzyskał dostęp do wysokich jakościowo odmian specjalnie przygotowanych do uprawy na niewielkim terenie.

Oto kilka z nich:
1. Skunk#1 – Odkryty przez Sacred Seeds i produkowany obecnie także przez Dutch Passion i Sensi Seeds. Ta odmiana to hybryda sativa – indica z ponętnym i mocnym zapachem. Zapewnia dość obfite zbiory i może być hodowana wewnątrz pod lampami (jarzeniówki odpadają). Średniej długości internoda tj. odległość między liśćmi. Jeszcze lepsze rezultaty daje hodowla w szklarni. Wewnątrz hodowany najczęściej do hybrydowania.

2. Northern Lights – Roślina typu indica odkryta przez hodowców z płn.-zach. części U.S.A. i spopularyzowana przez wiele seed banków. Ta odmiana bardzo dobrze sobie radzi w pomieszczeniach gdyż potrzebuje relatywnie mało światła. Łatwo kontroluje się jej wysokość. Szczyty Northern Lights należą do najlepszych (pod względem mocy i mięsistości) na świecie, a sama roślina posiada charakterystyczną “osobowość” ( robi ludziom bardzo dobrze). Często jest hybrydyzowana z innymi wyróżniającymi się gatunkami.

3. Early Pearl – Podobnie jak Skunk#1 jest to kombinacja indica – sativa, a została odkryta na jednym ze środkowo-wsch. uniwersytetów w U.S.A. Miły zapach i znakomity smak to jej dwie podstawowe zalety. Bardzo szybko dojrzewa ale ma dość długie internody.

4. Big Bud – Odmiana typu indica. Niewielka roślina z ogromnymi szczytami (ogólnie wysokie plony). Jednakże potrzebuje bardzo troskliwej opieki i dużej ilości światła.

Zostaw ocenę
[Głosów: 11 Ocena: 5]