Opublikowano

Flowering, Czyli Faza Kwitnienia w Uprawie Konopi

flowering w uprawie konopi, faza kwitnienia

Świętym celem rolnika jest wyhodowanie roślin obficie owocujących żeńskim kwiatostanem sensimilla tzn. niezapłodnionym, pozbawionym nasion marihuany. Sposób jest prosty – w odpowiednim czasie wyrwać męskie okazy (ale tylko przy uprawie z nasion regularnych, przy feminizowanych nie ma takiej potrzeby). Dzięki temu ogród pozostaje niezapylony. Jest to ważne bo zapłodnione żeńskie rośliny tracą moc. Cała swoją energię zużywają na produkcję nasion konopi a nie szczytów.

Zawiązki szczytów, a później całe grona pojawiają się na niezapłodnionych żeńskich okazach między 4-8 tygodniem. W momencie gdy szczyty zaczynają dojrzewać, ich grona kwiatów robią się coraz grubsze i mięsiste a gruczoły żywiczne, które znajdują się na małych liściach i gałęziach, puchną wypełniając się ognistym THC. Kiedy roślina jest w pełni dojrzała daje wrażenie fluorescencyjności z 10.000 świecącymi punktami.

Kiedy Rośliny Marihuany Kwitną

W warunkach wewnętrznych hodowcy mogą sprowokować kwitnienie o każdej porze roku. Nawet sadzonki odpowiednio naświetlone mogą zacząć kwitnąć. Marihuana kwitnie w zależności od cyklu świetlnego. W warunkach naturalnych wyczuwa nadchodzącą jesień (kalendarzową) chemicznie mierząc długość okresu ciągłej ciemności. W hodowli wewnętrznej poprzez wygaszenie światła na okres 10-12 godzin codziennie zwalniamy wzrost wegetatywny tym samym rozpoczynając nowy etap – kwitnienie. Marihuana zaczyna produkować narządy rozrodcze, męskie i żeńskie na osobnych roślinach (tylko przy uprawie z nasion regularnych, przy nasionach feminizowanych rosną same rośliny żeńskie).

Obrazek przedstawia wygląd kwiatów rośliny żeńskiej konopi (marihuany). Są to właściwe pożądane rośliny.

Pewne promienie światła padające na liść są absorbowane przez tkanki, które wykorzystują je do procesu fotosyntezy. Promienie te docierają jedynie do liści na górnych gałęziach. 1000W lampa oświetla liście jedynie 30-40 cm w głąb w zależności od ich wielkości i jakości. Liście znajdujące się niżej absorbują niewielką ilość światła, słabo fotosyntetyzują i produkują mało energii potrzebnej roślinie.

Jako że wysoka roślina wewnątrz nie jest w pełni wykorzystywana, dla zaoszczędzenia powierzchni hoduje się mniejsze, prowokując kwitnienie przy rozmiarach 20-38cm. W momencie dojrzałości będą miały ok. 45-85cm. Zmiana naświetlania (z non-stop na krótki dzień tj. naświetlania 12-14godz.) powoduje, że wzrost rośliny z wegetatywnego-produkcja liści i łodyg przekształca się w reproduktywny – produkcja kwiatów obu rodzajów. W kilka dni po zmianie naświetlania gwałtowny wzrost zostanie zatrzymany. Pojawią się też pierwsze kwiaty.

Męskie kwiaty zwykle pojawiają się wcześniej. Przy użyciu szkła powiększającego można odróżnić je od żeńskich. Wyglądają jak winne grono. Dojrzałe kwiaty mają po pięć płatków i dużo pyłku. Niedojrzałe żeńskie kwiaty są owalne, wydłużone z jednej strony i mają ledwie dostrzegalny włosek, zwany słupkiem. Gdy osiądzie na nim męski pyłek unoszący się w powietrzu kwiat jest zapłodniony. Jak tylko możliwe jest odróżnienie płci kwiatów, zanim zdążą się rozwinąć, usuwamy z ogródka męskie osobniki. Ochroni to żeńskie kwiecie przed niepożądanym zapyleniem.

Ten obrazek przedstawia kwiaty męskie rośliny konopi indyjskiej. Te osobniki należy usunąć z naszego ogrodu.

Etapy Kwitnienia Konopi Indyjskiej

1. Zahamowanie wzrostu wegetatywnego po kilku dniach (do 7) od zmiany systemu naświetlania.

2. Pojawienie się pierwszych kwiatów po10-15 dniach.

3. Masowy rozwój kwiatów. Trwa około 30-40 dni od pojawienia się pierwszych. Na tym etapie szczyty rosną i nabierają kształtów. Masowo pojawiające się kwiaty tworzą kolejne warstwy, które wypełniając szczycące się miejsca, łączą się w wielkie cola – gałęzie gęsto obrośnięte szczytami.

4. Dojrzałość. W końcu (30-40 dni) słupki zaczynają zmieniać kolor z jasno białego na czerwony lub nawet brązowy. W tym czasie kwiaty także ostatecznie dojrzewają formując fałszywe strąki nasienne. Teraz z kolei na kwiatach pojawiają się małe gruczoły, składające się z cienkiego pręcika podtrzymującego przezroczystą membranę. Jako że gruczoły produkują THC membrana nasiąka nim całkowicie. Jednocześnie rozciąga się, a sam gruczoł zaczyna przybierać kształt grzyba. Kiedy gruczoły są już poważnie spuchnięte, a słupek kwiatowy “wycofuje się” w stronę fałszywego strąka, szczyt może być zebrany.

Cola dojrzałego cannabis wydaje się niemal żarzyć co jest spowodowane odbijaniem się światła od szczytów wypełnionych THC. Szczyty wyglądają jak kwiaty obsypane świecącą biżuterią. Długość okresu kwitnienia (od jego początków do całkowitej dojrzałości) zależy od odmiany konopi i długości cyklu ciemnego (wygaszona lampa). Im krótszy tym kwiaty szybciej dojrzewają. Jednakże szybciej dojrzewające kwiaty rosną mniejsze. Warto więc dać im więcej czasu na osiągnięcie pełnej dojrzałości. Np. szczyt oświetlany systemem 12/12 (cykl ciemny i jasny) dojrzewa po ok. 6 tyg. Natomiast ten sam hodowany z 14 godz. cyklem ciemnym jest dojrzały już po upływie 5 tyg. ale waży 15% mniej niż dłużej dojrzewający.

Niektórzy hodowcy początkowo zapewniają roślinie 10-12 godz. cykl ciemny. Po upływie 4 tyg. wydłużają do 14-16 godz. dziennie. Czasami część szczytów jest już dojrzała podczas gdy pozostała nadal rośnie. Pora żniw nadchodzi wtedy gdy tempo wzrostu zaczyna słabnąć. Można też usunąć dojrzałe partie małymi nożyczkami. U niektórych odmian takie podcięcie przedłużają okres wzrostu szczytów. Istnieją także odmiany np. Thai lub inne południowo-azjatyckie rośliny, które są naturalnymi obojnakami. Przy 12-godz. cyklu ciemnym produkują kwiaty męskie i żeńskie na przemian. Przystosowały się do klimatu Tajlandii, leżącej blisko równika, w którym zmiany pór roku powodują jedynie niewielkie zmiany okresu ciemnego.

Wygląd kwiatów rośliny marihuany hermafrodyty, czyli tzw. obojniaka.

Przeczytaj również: Faza Wegetatywna, Czyli Wzrost Wegetatywny

Zostaw ocenę
[Głosów: 2 Ocena: 5]