Opublikowano

Faza Wegetatywna, Czyli Wzrost Wegetatywny

faza wzrostu wegetatywnego w uprawie konopi indyjskiej

Nasiona marihuany po wypuszczeniu pędów, już jako małe rośliny rozpoczynają okres szybkiego wzrostu. W sprzyjających warunkach w ciągu pierwszych 10 dni może pojawić się od 3 do 4 konfiguracji liści. Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwy booom. Marihuana rośnie szybko w górę, jednocześnie wypuszczając gałęzie. Pod koniec pierwszego miesiąca zdrowa, silna roślina może osiągnąć rozmiary 30cm-45cm. Po dwóch miesiącach w zależności od odmiany i warunków hodowli już 60-90cm. Rośliny, które mają zapewnione intensywne naświetlanie i dodatkową ilość CO2 rosną jeszcze szybciej.

Dobrze ukorzenione odnóżki umieszczone w odpowiednim rozmiarowo pojemniku także rosną bardzo szybko. Zwykle szybciej niż sadzonki przez pierwszych kilka tygodni. Poza tym tworzą mocniejszą łodygę oraz krótsze internody.

Światło Przy Wzroście Wegetatywnym

Najlepszym rozwiązaniem na tym etapie jest ciągłe 24-godzinne naświetlanie. Rośliny nie potrzebują okresu spoczynku. Pozornie krótsze naświetlanie obniża koszty. Jednakże koszty wynajmu pomieszczenia, nasza praca oraz ryzyko pozostają niezmienne bez względu na wybrany przez nas cykl naświetlania. Oznacza to, że maksymalną wydajność naszego ogródka uzyskujemy przy ciągłym naświetlaniu. W rzeczywistości koszt wyprodukowania jednego grama marihuany jest wyższy przy 18-godzinnym cyklu niż przy 24-godz. Ostateczny wybór należy do rolnika.

Woda, Czyli Podlewanie we Wzroście Wegetatywnym

Podłoże powinno być utrzymywane w wilgoci. Systemy hodowli hydroplanowej mają automatyczną regulacją nawadniania, dzięki którym wilgoć jest utrzymywana na stałym poziomie. Jednakże odpowiednie zbiorniki wody muszą być co pewien okres uzupełniane. Rzadziej gdy rośliny są małe i częściej gdy są duże. Gdy już raz ów zbiornik zostanie wypełniony odpowiednią kombinacją odżywek i wody, uzupełnia się go samą wodą o właściwym pH. W przypadku roślin hodowanych tradycyjnie ich podłoże powinno być utrzymywane w wilgoci. Małe rośliny uprawiane w chłodnych warunkach mają mniejsze wymagania wodne (mogą obyć się bez podlewania przez 4-5 dni) od dużych, hodowanych w ciepłym pomieszczeniu, zwłaszcza gdy są trzymane w małych doniczkach (nawadnianie codziennie). Generalnie częstotliwość i ilość wody dostarczanej roślinom zmienia się w zależności od wymagań poszczególnych ogródków. Prosta zasada: nawadniać gdy jest sucho. Należy pamiętać że zbyt zimna lub zbyt ciepła woda może poważnie uszkodzić korzenie. Najlepsza temperatura wody to okolice 20-21C.

Odżywki, Nawozy w Fazie Wegetatywnej

Najgorsza rzecz jaką może zrobić ogrodnik to przesadzić z nawożeniem. Roślina może zwiędnąć w przeciągu kilku godzin. Roztwór wodny odżywek (nawozów) powinien być zmieniany co tydzień. Stara woda jest odprowadzana i zastępowana nowym roztworem nawozowym. Nie jest konieczne spłukiwanie systemu. Stara woda może być użyteczna w hodowli zewnętrznej.

Przeczytaj również: Flowering, Czyli Faza Kwitnienia w Uprawie Konopi

Zostaw ocenę
[Głosów: 2 Ocena: 5]