Opublikowano

Co to są Trichomy Konopi, Marihuany?

trichomy roślin konopi indyjskich, trichom marihuany

Najprościej mówiąc, są to malutkie kuleczki żywicy, pokrywające gałęzie, liście czy pąki naszej rośliny. To im zawdzięczamy biały wygląd krzaka. W trichomach zachodzi proces, dzięki któremu wytwarzany jest wosk, haszysz czy olej z konopi indyjskich. Jednak wielu plantatorów nie wie o tym, że istnieje wiele rodzajów, które mają różne kształty rozmiary, a nawet specjalne funkcje.

Czym Są Trichomy?

Trichomy są to bardzo małe kuleczki z wyglądu przypominające włosy. Możemy je znaleźć na różnego rodzaju roślinach, występują także na konopiach. To w nich znajdziemy najważniejszy składnik szukany w marihuanie, jakim jest THC. W roślinach konopnych trichomy przyjmują kształt grzyba, a nie tak jak u normalnych roślin włosa. Widoczne jedynie przez mikroskop (wielkość około 100 mikronów). Znajdziemy je w kwiatach lub liściach. Wszystko zależy od kwitnienia naszej rośliny. Pełnią rolę ochronną przed promieniowanie UV, różnego rodzaju grzybami, czy owadami.

Rodzaje Trichomów

Możemy wyróżnić trzy rodzaje trichomów występujących na roślinach konopnych, a mianowicie są to:

Trichomy bulwiaste

Najmniejsze z wszystkich rodzajów. Osiągają wielkość 10 mikronów i są o wiele mniejsze niż największe trichomy. Zbudowane są z bardzo małej ilości komórek i mimo tego, że są rozmieszczone po całej roślinie to trudno je zauważyć bez mikroskopu. Wytwarzają bardzo małą ilość kanabinoidów.

Trichomy główkowate-bezpodstawkowe

Trichomy te są nieco większe od bulwiastych, posiadają jednak odpowiednią ilość komórek do utworzenia główki włoska oraz jego podstawę. Osiągają szerokość do 20 mikronów, tak więc nie należą do największego rodzaju trichomów. Rodzaj ten także jest trudny do zauważenia bez mikroskopu. Nie wytwarzają dużej ilości kanabinoidów.

Trichomy główkowato-nóżkowate

Trichomy te są największe ze wszystkich i występują najliczniej na roślinie. Osiągają rozmiar do 100 mikronów, dzięki czemu można zobaczyć je gołym okiem bez użycia mikroskopu. Możemy zauważyć bardzo wyraźny kapelusz oraz trzon, w których produkowane są kanabinoidy. Występują podczas kwitnienia rośliny i możemy je znaleźć na liściach oraz kwiatach rośliny.

Rola Trichomów w Konopi

Trichomy odpowiadają za produkcje kanabinoidów w roślinie. Pierwsze trichomy możemy zauważyć podczas pojawienia się kwiatów i dojrzewania rośliny. Nóżki trichomów służą do transportu wakuoli i plastyd, które mają za zadanie pomagać komórkom w metabolizmie, aby ostatecznie przekształcić się w cząsteczki kanabinoidów. W ostatnim czasie substancje te są coraz bardziej cenione w medycynie. Jednak nie odkryto jeszcze, dlaczego i w jaki sposób w trichomach zachodzi do produkcji i magazynowania kanabinoidów oraz terpenów. Wielu naukowców uważa jednak, że trichomy pełnią funkcje ochrony rośliny, która poprzez swoje właściwości odurzające i silny aromat mają za zadanie odstraszyć potencjalnych roślinożerców. Trichomy podczas dojrzewania zmieniają kolor swoich główek. Na początku są przezroczyste, w późniejszej fazie stają się białe, by w ostatniej fazie otrzymać barwę bursztynową. Hodowcy poprzez zmianę kolorów główki potrafią dokładnie określić, kiedy należy ściąć swoją roślinę. Warto wiedzieć, że trichomy są bardzo delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Wpływ na to może mieć światło, tlen, ciepło czy kontakt fizyczny, należy także wiedzieć, że po pewnym czasie trichomy same zaczynają obumierać.

Kiedy Należy Ścinać Rośliny – Dojrzałe Trichomy?

Tak naprawdę wszystko zależy od plantatora, bo to on decyduje, kiedy ściąć roślinę. Kolor trichomów zmienia się w podczas kwitnienia i informuje o ilości THC w naszej roślinie. Przezroczysty kolor mów o tym, że roślina posiada bardzo małą ilość substancji. Kolor mleczny to kolejny etap kwitnienia rośliny i mówi nam o tym, że THC jest już sporo. Dla niektórych jest to najlepszy moment na ścinkę, gdyż roślina już wtedy ma pełne właściwości psychoaktywne. Istnieją jednak tacy plantatorzy, którzy czekają do momentu, gdzie trichomy zmienią swój kolor mleczny na bursztynowy. W tym momencie możemy zauważyć proces rozkładu THC. Po ścięciu rośliny w tej fazie możemy liczyć na mocniejsze i intensywniejsze doznania. Wtedy to THC zostaje zamienione na kanabinoid CBN. Ma on bardzo silne działanie rozluźniające nasze ciało.

Podsumowanie

Tak więc, jak możemy zauważyć trichomy, są bardzo potrzebne konopi do uzyskania odpowiedniej mocy THC. Dodatkowo pokazują nam, w jakiej fazie rozkwitu jest nasza roślina i kiedy można dokonać ścinki, tak by nasza roślina miała odpowiednią moc. Wszystko jednak zostaje w rękach plantatora. Bo to on decyduje jaką ilość kanabinoidów powinna mieć jego roślina.

Zostaw ocenę
[Głosów: 19 Ocena: 5]