Opublikowano

Czym Jest Defoliacja Roślin Autofloweringowych i Czy Jest Ona Bezpieczna?

co to jest defoliacja roślin konopi

Defoliacja roślin jest kontrowersyjną techniką, zwłaszcza w przypadku odmian automatycznie kwitnących. Wśród wielu technik odkrytych przez hodowców konopi, defoliacja jest tą, która jest owiana największą ilością tajemnic. Czy bezpiecznym jest pozbawianie rośliny autofloweringowej liści? Jest to pytanie, na które wielu nie zna odpowiedzi.

Defoliacja sama w sobie jest niczym innym jak kolejnym sposobem na poprawę wydajności roślin konopi indyjskich. Oczywiście każdemu growerowi, który uprawia marihuanę, zależy na zmaksymalizowaniu plonów i w tym celu sięga się po różne techniki. Nawet początkujący growerzy szukają i uczą się różnych sposobów, aby wycisnąć ze swych roślin jak najwięcej. Jednak defoliacja nie jest czymś, co każdy może zrobić. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, nie zaleca się, abyś próbował stosować tą metodę. Najlepiej nabierz trochę wprawy i kilka razy wyhoduj rośliny bez żadnych eksperymentów.

Maksymalizacja Plonów Poprzez Pozbawienie Rośliny Liści

Poza tym defoliacja jest również odpowiednia dla roślin fotoperiodycznych, w których usuwasz wiele liści, gdy rośliny są jeszcze w fazie wegetatywnej. Rośliny te mają wystarczająco dużo czasu, aby w pełni się rozwinąć, a hodowca przełącza cykl świetlny na okres kwitnienia dopiero wtedy, gdy są one wystarczająco silne.

Ale, jak już pewnie wiesz, rośliny automatycznie kwitnące nieco się różnią od fotoperiodycznych pełnosezonówek. Ich kwitnienie nie jest zależne od pory roku ani cyklu świetlnego. Po prostu zaczynają automatycznie kwitnąć, gdy tylko osiągną pewien wiek.

Dlatego pytanie, czy można bezpiecznie defoliować automaty jest w pełni normalne. Rośliny te nie mają zbyt wiele czasu, aby można było z nimi nie wiadomo jak eksperymentować. Ich cykl wzrostu i kwitnienia trwa zaledwie 2-3 miesięcy, dlatego też trzeba być ostrożnym i rozważyć, czy warto usuwać im liście.

Czy Defoliacja Autofloweringów Jest Bezpieczna?

Krótka odpowiedź brzmi – tak, jest bezpieczna. Jest to wprawdzie dosyć ryzykowna technika, ale można defoliować także autofloweringi, o ile zrobimy to w fazie wegetatywnej rośliny. Nie należy jednak stosować defoliacji ani żadnej innej techniki w okresie kwitnienia, gdyż najprawdopodobniej źle wpłynie to na plony.

Dlaczego Defoliować Autofloweringi?

Dobre pytanie. Dlaczego usunięcie liści z rośliny miałoby zwiększyć plon? Szczególnie u roślin autofloweringowych. W gruncie rzeczy polega to na tym, że można zrobić wszystko, co się da, aby otrzymać większe plony. Jest to najprostsza odpowiedź na to pytanie. Jedni growerzy trzymają się z dala od defoliacji, a inni z kolei przysięgają, że to klucz do uzyskania ogromnych plonów.

Czym Jest Defoliacja?

Mówiąc najprościej, defoliacja jest metodą usuwania liści z rośliny. Defoliację zaczynamy od usunięcia liści z dolnych węzłów. Niektórzy hodowcy defoliują roślinę i używają innych metod treningowych, takich jak SOG. W ten sposób dolne części rośliny otrzymują światło. Poza tym nie można usunąć zbyt wielu liści naraz, bo osłabi się tym roślinę.

Zamiast tego usuwasz kilka starszych liści z dolnych węzłów, aby zmusić roślinę do skupienia się na topach, które znajdują się na szczycie rośliny. Niektórzy nazywają tę technikę lollipopping, ale jest to nic innego jak proces, w którym roślina jest poddawana stresowi w celu zwiększenia plonów.

Zauważ, że ta technika niekoniecznie zadziała, jeśli uprawiasz konopie indyjskie organicznie na wolnym powietrzu. Ze względu na szkodniki i inne czynniki roślina jest już pod wpływem stresu i potrzebuje liści wachlarzowych, aby magazynować składniki odżywcze i pomóc roślinie w rozwoju. Jeśli jednak uprawiasz indoor, stale dostarczasz roślinom wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Roślina nie ma potrzeby „utrzymywania się” na starych liściach, a usuwając liście wachlarzowe, tylko jej pomożesz.

Usunięcie liści wachlarzowych w dolnych węzłach nie jest konieczne. Chodzi o to, aby korona rośliny miała równomierny rozkład światła. W ten sposób możesz również usunąć liście, które utrudniają wzrost topów znajdujących się pod nimi. Robisz to również wtedy, gdy liście znajdują się powyżej pąków i je przysłaniają. W ciągu tygodnia zobaczysz, jak szybko rozwijają się topy znajdujące się w niższej części rośliny, gdy po usunięciu liści będą miały większy dostęp do światła. Równomierny dach z liści czyni więcej cudów, niż możesz sobie wyobrazić.

Jak Defoliować Autofloweringowe Rośliny Marihuany?

Zaczynamy od dolnych liści. Pamiętaj, aby usuwać tylko kilka liści naraz, aby zbytnio nie stresować rośliny. Zamiast tego usuń liście w taki sposób, aby wszystkie części rośliny miały dużo światła. Kiedy roślina zacznie odczuwać troskę, jaką ją obdarowujesz, zacznie Ci to odwzajemniać. Choć brzmi to jak banał, to jednak rośliny naprawdę wyczuwają miłość, jaką im okazujemy.

Zaczynasz od listków wachlarzowych, które i tak same z siebie za chwilę by odpadły. Możesz też usunąć chore liście, dzięki czemu roślina będzie mogła skupić się na tych zdrowych. Zasadniczo zachęcasz gałęzie do jak największego rozszerzenia się.

Załóżmy, że w poniedziałek usunąłeś kilka liści, więc w środę ponownie sprawdzasz, czy nie ma liści, które hamują wzrost topów, ale ich na razie nie odrywaj, bo to zestresuje roślinę i efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

W następnym kroku przechodzisz do węzłów znajdujących się w górnej części rośliny i tu usuwasz zarówno małe jak i duże liście, które uniemożliwiają dotarcie światła do dolnych węzłów. Możesz też usunąć malutkie topy, z których raczej nic nie będzie. Szkoda, żeby roślina inwestowała w nie energię. Te topy nazywane są Popcorn Buds. Eliminując je, upewniasz się, że roślina jest bardziej skoncentrowana na topach, z których wyrosną duże i grube pąki. Może być Ci szkoda usuwać pąków, ale warto poświęcić małe popcorny na rzecz większych plonów. I nie jest to wcale ranienie rośliny, gdyż rośliny konopi są super wytrzymałe i potrzebują tylko kilku dni na regenerację, nawet jeśli są automatycznie kwitnące.

Jeśli jesteś ogrodnikiem, prawdopodobnie słyszałeś o przycinaniu. Defoliacja jest bardzo podobna. Różnica polega tylko na tym, że przycinasz liście zamiast przycinać gałęzie czy korzenie. Owszem, niektórzy doświadczeni ogrodnicy przycinają nawet korzenie, ale nie będziemy tu zajmować się tym tematem.

Różnica Między Toppingiem a Defoliacją

Ponieważ defoliacja również jest techniką przycinania, wielu hodowców się myli. Topping to kolejna technika, w której przycinasz wierzchołki rośliny, by wspomóc produkcję większej liczy topów i tym samym plonów. Jest to proces, w którym główny pąk dzielony jest na kilka różnych pąków. Wiele gałęzi = wiele topów.

Chociaż topping jest techniką przycinania, to nie to samo, co defoliacja. Topping polega na obcięciu tylko wierzchołków rośliny, podczas gdy defoliacja wymaga usunięcia liści wachlarzowych lub wszystkich liści, które uniemożliwiają dostęp światła do dolnych części rośliny.

Tak jak topping jest sposobem na zwiększenie plonów automatycznie kwitnących roślin, tak samo defoliacja jest doskonałą techniką uzyskiwania większej ilości topów. Obie metody są dla roślin wyczerpujące i stresujące, ale wyniki dowodzą, że rzeczywiście działają.

Kto Nie Powinien Defoliować Autofloweringów?

Każdy może defoliować swoje automatycznie kwitnące rośliny, ale jest kilku hodowców, którzy powinni trzymać się od nich z daleka. Jeśli jesteś nowicjuszem, nie próbuj ani toppingu ani defoliacji. W ogóle nie powinieneś stosować żadnej techniki, dopóki nie zdobędziesz wystarczającego doświadczenia, aby to zrobić.

Wielu hodowców zaczyna swoją przygodę od roślin fotoperiodycznych. Później, w zależności od potrzeb, przechodzą na autofloweringi. Są oni doświadczeni i mają dużą wiedzę na temat roślin konopi indyjskich, ale nawet oni nie powinni od razu próbować defoliować automatycznie kwitnących roślin konopi. Dlaczego? Cóż, ponieważ automatycznie kwitnąca roślina konopi to nie to samo co pełnosezonówka. Kiedy myślisz, że już wszystko zrozumiałeś i wszystko wiesz, ona nagle zaczyna zachowywać się całkowicie inaczej i wybija Cię totalnie z koncepcji.

Możesz mieć doświadczenie z roślinami fotoperiodycznymi, ale to automaty nauczą cię, jak ważne jest wyczucie czasu. Na przykład, jeśli zaczniesz defoliować automatycznie kwitnącą roślinę marihuany tuż przed tym, jak zacznie kwitnąć lub kiedy już zakwitnie, nie możesz oczekiwać, że roślina będzie rosnąć zgodnie z twoimi wysokimi oczekiwaniami. Również automatycznie kwitnące rośliny rosnące na zewnątrz muszą być inaczej traktowane, a tym samym w inny sposób defoliowane i pielęgnowane.

Ten artykuł koncentruje się na roślinach autofloweringowych uprawianych w zamkniętych pomieszczeniach, czyli indoor. Defoliacja może wydawać się przerażająca, ale gdy już uda ci się przeprowadzić ją z sukcesem na kilku roślinach to przekonasz się, że to wcale nie jest takie trudne.

Zostaw ocenę
[Głosów: 3 Ocena: 5]