Stosowanie mikrodawek THC zyskuje na popularności. Dzięki rozwojowi badań nad działaniem tej substancji odkryto, iż mikrodozowanie może mieć pozytywny wpływ na wiele obszarów zdrowia. Dzięki stosowaniu niewielkiej ilości THC podczas jednej sesji możliwe jest zmaksymalizowanie korzyści bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.
Korzystanie z minimalnej ilości marihuany pozwala uzyskać efekt terapeutyczny, w tym zwiększa kreatywność, poprawia nastrój, relaksuje i łagodzi napięcie. Zgodnie ze wstępnie przeprowadzonymi analizami badań klinicznych mikrodawki marihuany stanowią skuteczny element wspomagający leczenie przewlekłego bólu. Jak stosować THC i jakie korzyści przynosi mikrodozowanie?
Czym Jest Mikrodawkowanie Marihuany?
Stosowanie mikrodawek tetrahydrokannabinol, który jest głównym psychoaktywnym składnikiem konopi, może przynieść wiele pozytywnych efektów. Odpowiednio stosowane dawki łagodzą ból, zwiększają wydajność w pracy, polepszają nastrój i pomagają rozluźnić gromadzące się w organizmie napięcie. Zgodnie z samą definicją, kluczowe jest odpowiednie dobranie dawki, tak by uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Mowa tutaj przede wszystkim o następujących w fazie izolacji senności, apatii, spadku aktywności i zaburzeń w postrzeganiu przestrzeni i czasu. Oprócz tego stosowanie niewielkich ilości eliminuje przyspieszenie tętna, przekrwienie gałek ocznych, niewielkie bóle głowy czy zwiększenie apetytu. Czym więc jest mikrodawka? W najprostszym ujęciu za mikrodawkę przyjmuje się subterapeutyczną dawkę substancji, która mieści się poniżej zakresu leczniczego działania. Osoba początkująca może zacząć od zakresu 0,05 g do 0,1 g.
W Jaki Sposób Działa THC?
Ludzki organizm wytwarza podobną do tetrahydrokannabinolu substancję odpowiedzialną między innymi za wspieranie funkcjonowania tak zwanych wyższych funkcji mózgu oraz kontroli motoryki i pamięci. Anandamid, o którym mowa jest neuroprzekaźnikiem. Warto zaznaczyć, iż substancja ta stanowi istotny element procesu przetwarzania wspomnień, w tym również tych związanych z przeżytą traumą. Badania wykazały, iż osoby, które mają trudności w przetrawieniu traum i cierpią na zespół stresu pourazowego, zmagają się z niedoborem tego właśnie neuroprzekaźnika. Tym samym, stosowanie THC może stanowić wspomaganie w terapii. Oprócz tego marihuana działa przeciwzapalnie i pomaga niwelować dolegliwości bólowe. Liczne badania potwierdzają lecznicze działanie marihuany. Jednocześnie jednak nie gasną spory odnośnie jej stosowania w celach medycznych. Pomimo tego, że naukowcy i lekarze mają różne zdania na ten temat, wiele badań wskazuje THC jako substancję, która stosowana w odpowiedni sposób może łagodzić między innymi objawy jaskry i reumatyzmu oraz wpływa na redukowanie dolegliwości wiążących się ze stwardnieniem rozsianym. Medyczna marihuana ma również udowodnione działanie wspomagające w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń na tle neurologicznym czy też chorób autoimmunologicznych w obszarze jelita grubego. Ponadto pobudza apetyt, co jest pożądane w przypadku osób z chorobami przewlekłymi jak np. anoreksją.
Jak Rozpocząć Przygodę z Mikrodawkowaniem Marihuany?
Ilość stosowanej substancji w ujęciu mikrodawek zależy od tego, jaką mamy tolerancję na jej działanie i od wcześniejszego użytkowania. Jeżeli stosowaliśmy przez dłuższy czas marihuanę w standardowych dawkach, konieczne będzie tak zwane zresetowanie tolerancji. W tym celu należy odstawić THC na minimum dwa tygodnie. W kolejnym kroku rozpoczynamy od minimalnych dawek we wspomnianej wcześniej ilości od 0,05 g do 0,1 g. Przy takim poziomie stosujemy marihuanę przez dwie kolejne sesje, aby zbadać jej działanie w wybranej dawce. Przy osiągnięciu pożądanego efektu zatrzymujemy się na danym poziomie i nie zwiększamy dalej dawki. Jest to kwestia kluczowa, by nie przechodzić stopniowo do większego dozowania. Efekty powinny być takie same przy każdej sesji.
Jakie Korzyści Przynosi Mikrodawkowanie THC?
Do efektów mikrodawkowania należy również dodać zwiększenie koncentracji oraz łatwiejsze skupienie się na pracy. Mikrodozowanie THC wspomaga redukcję niepokoju, przewlekłego stresu i napięcia. Co więcej, niweluje ryzyko popadania w stany depresyjne i wspomaga prawidłowy przebieg snu. Nie można również nie podkreślić jeszcze raz dużej roli stosowania mikrodawek w niwelowaniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Kluczową kwestią jest tutaj jednak fakt, iż mikrodawkowanie daje maksimum korzyści, nie osłabiając przy tym funkcji poznawczych. Stosowanie niskich i indywidualnie dostosowanych dawek pozwala istotnie przyczynić się do poprawy funkcjonowania na co dzień. Podnosi też jakość życia ze względu na wyeliminowanie szkodliwego dla zdrowia stresu i napięcia.