Opublikowano

Co to Jest Metoda Uprawy Sea Of Green (SOG)?

sea of green (sog), metoda uprawy konopi indyjskich

Metoda uprawy SOG (Sea Of Green, czyli w tłumaczeniu “morze zieleni”) to jedna z najbardziej efektywnych metod uprawy konopi indyjskich, stosowana głównie przez hodowców komercyjnych w celu zwiększenia ilości plonów. Metoda ta pozwala na wyhodowanie dużej ilości niskich roślin na dużej powierzchni lub wielu pojedynczych pąków na niewielkim obszarze. Jest to jedna z kilku technik uprawy marihuany w growboxach oraz w growroomach, która pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co gwarantuje efektywność uprawy oraz obfite zbiory. Jak dokładnie wygląda uprawa SOG i na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę? Dziś przybliżymy najważniejsze założenia oraz poinstruujemy jak przygotować się do założenia tego typu uprawy.

Metoda Uprawy SOG – Efektywna i Łatwa do Wdrożenia na Niewielkiej Powierzchni

Głównym założeniem metody uprawy SOG jest to, by stymulować rośliny do wzrostu w określonym kierunku i wysokości oraz by kontrolować ilość pędów bocznych. Przede wszystkim chodzi o to, by rośliny wytworzyły tylko jeden główny pąk z niewielką ilością pędów bocznych. Aby to osiągnąć, powinniśmy obcinać dolne pędy, tak by roślina skoncentrowała się na wzroście dominującego pąku. Powinniśmy więc skupić się na pobudzeniu roślin do tego, by rosły jako jeden, gęsty dach z liści i zminimalizować ich rozrastanie się na boki. Jeśli osiągniemy taki kształt uprawy, możemy być pewni, że rośliny wyciągną maksimum z oświetlenia, ponieważ wszystkie pędy otrzymają taką samą ilość światła.

W metodzie SOG rośliny uprawiane są jednocześnie w małych pojemnikach ustawionych obok siebie, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, a ponadto pozwala uzyskać większość pąków z jednego, głównego kwiata. Jedną z cech tej metody jest również to, że rośliny uprawianie tą techniką spędzają mniej czasu w fazie wegetatywnej. Rośliny są przestawiane na cykl naświetlania 12:12, czyli kwitnienie odbywa się w momencie gdy są jeszcze dość niskie. Jeśli zdecydujemy się na wybór metody Sea of Green podczas uprawy Sativy powinniśmy przestawić rośliny na kwitnięcie gdy będą one miały zaledwie około 30 cm wysokości. Mimo to ostatecznie osiągną one około 60-70 cm, gdyż sativa rośnie bardziej do góry niż na boki. Z kolei Indica powinna być zdecydowanie dłużej przetrzymywana w fazie wegetatywnej. Gdyż odmiany te mają większą tendencję do rozkrzaczenia się a nie do wzrostu w górę, dlatego i tak będą niższe od Sativ. Z drugiej strony potrzebują mniej czasu żeby wykształcić kilka więzów, tym samym żeby zapełnić całą dostępną powierzchnię a to oznacza że na metr kwadratowy zmieścimy mnie donic.

Uprawa Metodą SOG – Przygotowanie Oraz Wczesna Faza Życia Rośliny

Przygotowując się do rozpoczęcia uprawy metodą SOG powinniśmy zadbać o kilka kluczowych aspektów, które mogą przesądzić o sukcesie oraz zapewnić bogate plony. Należy dobrać odpowiednie doniczki, które umożliwią dobrą cyrkulację powierza, a także zapewnią optymalne warunki do rozrostu systemu korzeniowego rośliny.

Pierwszą fazą metody SOG jest wykiełkowanie nasion. Powinniśmy zrobić to w standardowy, sprawdzony przez nas sposób. Po wykiełkowaniu należy przesadzić rośliny do większych, lub docelowych doniczek.

Faza Wegetatywna Rośliny

Przy metodzie SOG faza wegetatywna trwająca około 4 tygodni jest w pełni wystarczająca, by dać roślinom możliwość rozwinięcia silnego i spójnego dachu z liści. Wzrost marihuany podczas fazy wegetatywnej znacząco przyspiesza, gdyż system korzeniowy jest odpowiednio rozwinięty, co umożliwia przyspieszenie przemiany materii.

Decydując się na SOG możemy wcześnie toppingować rośliny i pozwolić im rosnąć dłużej, w bardziej krzaczastej postaci, lub szybciej przestawić cykl naświetlania na kwitnienie. Oba rozwiązania mają dobry wpływ na rośliny oraz ilość plonów.

Odpowiednia Cyrkulacja Powietrza

Aby mieć pewność, że uprawa będzie wydajna, powinniśmy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Gruby, zielony dach z roślin potrzebuje odpowiedniej wentylacji, aby wzrastać i utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Regularna Pielęgnacja

Bardzo ważne jest regularne dbanie o rośliny i usuwanie nie do końca ukształtowanych rozgałęzień, które mogą mieć niedostateczny dostęp do światła. Również większe liście mogą blokować roślinie dostęp do światła, warto więc zdecydować się na ich usunięcie. Poza tym metoda SOG nie wymaga dodatkowych zabiegów, poza tymi które są standardowo wykonywane przy konwencjonalnej uprawie konopi indyjskich.

Metoda SOG – Wydajny Sposób Uprawy Konopi Indyjskich

Metoda SOG może okazać się nieco czasochłonna, gdyż opieka nad roślinami może trwać dłużej niż w przypadku konwencjonalnej uprawy. Jednakże ze względu na wysoką wydajność oraz krótką fazę wegetatywną jest to metoda, którą zdecydowanie warto się zainteresować. Jest to idealna technika dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią pionowego wzrostu oraz dla wszystkich tych, którzy planują uprawiać konopie na kilku poziomach, czy platformach. Sea of Green z pewnością przypadnie do gustu tym, których nie zraża praca z dużą ilością roślin oraz tym, którzy cenią sobie wygodę podczas zbioru.

Zostaw ocenę
[Głosów: 3 Ocena: 5]