Opublikowano

Co to Jest Metoda Uprawy Screen Of Green (SCROG)?

czym jest screen of green

Screen of green (SCROG) czyli w polskim tłumaczeniu “ekran zieleni” to metoda uprawy marihuany przy użyciu siatki, wykorzystywanej w taki sposób, aby nadać roślinie odpowiedni kształt i wielkość. Technika uprawy przypomina trening LST, jednak bez wykorzystania drutu oraz sznurków. Stosując metalową siatkę ograniczamy pionowy wzrost rośny, jednocześnie wymuszając wzrost poziomy, nie powodując uszkodzenia liści.

Łodygę najczęściej przymocowuje się do siatki opaskami, tak, aby nadać jej odpowiedni kierunek wzrostu. Metodę SCROG stosujemy w celu nadania tej samej wysokości rosnącym kwiatom. Nie bez znaczenia jest także odległość od światła, panując nad nią, zapewniamy roślinie równomierny wzrost. Stosując wyżej wymienioną metodę uprawy konopi uzyskujemy znacznie obfitsze plony, w porównaniu z innymi roślinami, uprawianymi w sposób naturalny. SCROG posiada swoich zwolenników na całym świecie, a wiele osób które spróbowało tej techniki, wraca do niej, częściej niż do chociażby metody LST. Uprawa konopi metodą Screen of green wymaga wdrożenia i czasu poświęconego na zgłębienie tej techniki. W momencie gdy przyswoimy sobie tajniki tego typu hodowli, SCROG okazuje się nie być aż tak czasochłonny, a rezultaty, które możemy z jego pomocą osiągnąć, warte są zainwestowanego czasu. Mimo, że ta metoda może nam się wydać na samym początku zbyt skomplikowana, warto dać jej szansę. W momencie gdy przyzwyczaimy się do całego procesu, nasze działania staną się rutynowe i nie będą wymagały tak dużej ilości czasu.

metody uprawy lst vs scrog

Uprawa Konopi Metodą SCROG – Które Nasiona Dają Najlepsze Rezultaty?

Dokonując wyboru odpowiednich nasion pod uprawę SCROG, należy mieć na uwadze, że nie każda odmiana będzie tutaj idealna. Hodowcy stawiają na odmianę sativa, w przypadku której, dzięki stosunkowo cienkim liściom jesteśmy w stanie kontrolować przepływ światła, niezwykle istotne jest aby przestrzeń oddzielająca poszczególne liście była odpowiednia i niezbyt gęsta. Warto się zastanowić czy w przypadku odmiany indica naturalna metoda uprawy nie sprawdzi się lepiej, bowiem w tym przypadku liście rośliny są dosyć szerokie i gęstość ich rozmieszczenia może odcinać dopływ promieni słonecznych. Odmiany indica mogą być bardziej podatne na uszkodzenia, brak im elastyczności, co przekłada się na nieefektowny proces wypełniania samego ekranu, który zajmie zdecydowanie więcej czasu. Decydując się na metodę SCROG warto wykorzystać tzw. hybrydy, z przewagą sativy, według doświadczonych hodowców to właśnie one najlepiej sprawdzą się w tego typu praktykach. Biorąc na warsztat odmiany typu indica, na pewno warto wydłużyć czas wzrostu rośliny, biorąc pod uwagę dłuższy proces wypełnienia ekranu. Warto zwrócić uwagę, że odmiana rośliny dla wielu hodowców nie jest wcale kwestią kluczową, znacznie istotniejsze są dla nich takie niuanse jak nasłonecznienie, odpowiednie rozmieszczenie czy sama siatka. Odległość między rośliną a siatką musi być odpowiednia, tworząc przestrzenie do manipulacji samą rośliną w fazie jej treningu. Zwykle około dwudziestu centymetrów okazuje się być idealną odległością. Rozmiar samej siatki powinien być ściśle dopasowany do rozmiarów lampy, pod którą rozwijać się będzie roślina. Siatka, powinna osiągać rozmiary zgodnie z zależnością 50 watów na stopę kwadratową.

Uprawa Konopi Metodą SCROG – Na Co Zzczególnie Zwrócić Uwagę

Rozpoczynając przygodę z uprawą metodą SCROG warto zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie. Po pierwsze, nie każda roślina będzie dla tej metody idealna np. w przypadku roślin do kruchych. gałęziach w łatwy sposób może dość do pęknięcia i uszkodzenia. Hodowcy preferują dla tej metody, konopie o elastycznych gałęziach, które łatwo będzie przypiąć do siatki za pomocą plastikowych opasek. Hodowcom zależy w tym przypadku, na sprawdzonych odmianach marihuany, wybierają więc zwykle szczepy od polecanych dostawców, tak aby hodowane przez nich rośliny posiadały elastyczne gałęzie i były sprawdzone. Po drugie, ważną kwestią jest sama siatka, tutaj, warto postawić na solidne i przede wszystkim, łatwe w użyciu metalowe siatki z około 5 cm wolnymi przestrzeniami. Często wykorzystywane są w tym celu siatki z marketów budowlanych, których zazwyczaj można używać wielokrotnie. Dbając o odpowiednie wypełnienie ekranu SCROG musimy w odpowiedni sposób przeplatać gałęzie rośliny, zostawiając przestrzeń na docierające do łodygi światło. Każda konstrukcja SCROG musi być odpowiednia przemyślana i zaplanowana. Zwróć uwagę aby pąku rośliny były równomiernie ułożone, zajmując całą przestrzeń ekranu.

Zostaw ocenę
[Głosów: 5 Ocena: 5]