Regulacje prawne dot. uprawy konopi włóknistych w Polsce. Polskie prawo zezwala na produkcję konopi włóknistych. Zezwolenie w postaci decyzji na produkcję wydaje wójt/ burmistrz/prezydent miasta na wniosek. Uprawa konopi podlega ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, wydana 29 VII 2005r.
Jak Rozpoznać Konopie Włókniste od Indyjskich?
Konopie włókniste jak też indyjskie stanowią odgałęzienie konopi siewnych. Konopie włókniste w rzeczywistości są odmianą cannabis sativa L, cechują się przede wszystkim niskim stężeniem THC poniżej 0.2%, podczas kiedy w indyjskich (cannabis indica) jest ono znaczne. Konopia indyjska jest inną, mniej popularną nazwą marihuany. Konopie więc to tak naprawdę jedna roślina która ma zasadniczo trzy rodzaje (gatunki) oraz ponad siedemset szczepów. Należy bowiem pamiętać jeszcze o cannabis ruderalis, rosnącej dziko która zastosowanie ma głównie przy krzyżowaniu szczepów.
Konopie włókniste są obecne od najdawniejszych czasów, wystarczy wspomnieć, że pierwsza konstytucja Stanów Zjednoczonych była spisywana na papierze konopnym.
Na Jakich Warunkach Można Uprawiać Konopie Włóknistą?
Konopie włóknistą można produkować na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo- papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego oraz materiałów budowlanych i nasiennictwa. Konopia może być produkowana na konkretnej powierzchni, w ściśle określonych rejonach, w oparciu o zezwolenie na uprawę, ponadto materiał siewny musi być bądź to kategorii elitarny, bądź kwalifikowany w oparciu o przepisy o nasiennictwie. Konopie można produkować pod warunkiem, że zawartość THC nie przekroczy wskaźnika 0,2%.
Z konopiami włóknistymi wiąże się całe mnóstwo wątpliwości, gdyż już wielokrotnie posłowie składali interpelacje, które kierowane były do Ministra Zdrowia, z zapytaniem o legalność zastosowania ekstraktów, będących pochodnymi konopi włóknistych. Okazuje się, jak to 7 II 2021r., określił Maciej Miłkowski, będący podsekretarzem stanu w MZ, że niedopuszczalne w Polsce jest stosowanie konopi włóknistych dla własnych potrzeb, w celach medycznych.
W Jaki Sposób Uzyskać Zezwolenie na Uprawę Konopi w Swoim Ogródku?
Po pierwsze, zezwolenie na uprawę może uzyskać zarówno przedsiębiorca, jak też osoba fizyczna. Ważne jest mieć świadomość, że uprawa konopi włóknistej w doniczce również jest uprawą, tak więc jest to hodowla, podczas kiedy błędnie może się wydawać osobie nie znającej przepisów prawa, że hodowla jest jedynie wtedy gdy obsadzonych zostało więcej krzaków.
Sprawy te dokładnie reguluje art. 4 pkt 28 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, gdzie ustawodawca przejrzyście wyłożył, że uprawa maku oraz konopi to każda uprawa, bez względu od obsianej powierzchni. Osoba która nie zdobędzie potrzebnego zezwolenia podlega karze, dość poważnym sankcjom prawnym.
Jakim Karom Podlega Ten Kto Sadzi Konopie Włókniste?
W przypadku posadzenia konopi włóknistej, sankcje prawne są niższe niż w przypadku sadzenia marihuany jednakże ten kto bezprawnie posadzi również kary nie uniknie. W świetle art. 65 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, każdy kto nie posiadając zezwolenia dopuści się sadzenia konopi włóknistej jak też uprawia mak niskomorfinowy, podlega karze grzywny.
Czy Nastąpią Zmiany w Prawie Liberalizujące Uprawę Maku Oraz Konopi Włóknistej?
Uprawa maku oraz konopi włóknistej ma być możliwa po uprzednim zgłoszeniu chęci prowadzenia hodowli do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dotychczas producent oraz skupujący, musieli złożyć coroczny wniosek wraz z kompletem dokumentacji do wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta bądź też do marszałka województwa o to by wydał decyzję upoważniającą na uprawę. Obecnie ma wystarczać wniosek do KOWR, sejmik województwa ma odpowiadać natomiast za określenie powierzchni oraz lokalizacji.
Projekt poselski ustawy zakładał, że nastąpi uchylenie obowiązku rejonizacji, projektodawca kierował się uproszczeniem możliwości dopuszczenia konopi by w ten sposób sprawić, że produkcja zostałaby zwiększona.
Lewica od dawna walczy o to, żeby w Polsce możliwe stało się uprawianie konopi innych niż jedynie włókniste. Ostatnio trafił do sejmu projekt zakładający zwiększenie dopuszczalnego poziomu THC w konopiach włóknistych z 0.2% do 0.3% oraz możliwość upraw medycznej marihuany w Polsce. O czym możesz przeczytać w artykule: THC 0,3% Oraz Uprawa Marihuany Medycznej Będzie w Polsce Legalna.
Konopie przez długi czas stanowiły polityczne tabu, jak widać po programach politycznych partii w krajach o utrwalonej tradycji demokracji, w państwach Europy Zachodniej, choćby w Niemczech gdzie od niedawna rządząca koalicja ma wśród swych punktów programowych legalizację marihuany, również zapewne za jakiś czas trend ten pojawi się w Polsce. Już teraz widać, że zmiany w prawie związane zarówno z konopiami włóknistymi jak też szerzej z konopiami postulują politycy od prawa do lewa. Nigdy wcześniej nie było tak blisko liberalnych zmian w zakresie konopi.