Opublikowano

Marihuana, Konopie, Czyli Cannabis

Cannabis, CBD, Konopie, Marihuana, THC

Był jedną z pierwszych roślin uprawianych przez człowieka. Jego włókna i nasiona zostały znalezione na wykopaliskach antropologicznych w miejscach gdzie ludzkie społeczności miały ponad 6000 lat. Nasza roślina posiada wiele zastosowań i przez wiele stuleci pomagała ludzkości wyprzedzać czas.

Symbioza z człowiekiem jaka istniała i istnieje nadal prawdopodobnie zaczęła się w momencie gdy człowiek (myśliwy-zbieracz) odkrył gałęzie cannabis pełne nasion. Nasiona są nadal używane jako ziarno i bardzo łatwo je się zbiera. Włóknista otoczka wokół rdzenia składa się z włókien, które należą do jednych z najmocniejszych i najdłuższych – w świecie roślin. Bardzo łatwo można ją oddzielić od rdzenia po wymoczeniu rośliny w wodzie. Ta możliwość została odkryta przypadkowo gdy znaleziono namoczoną roślinę w kałuży lub innym zbiorniku wodnym. Włókna konopi umożliwiły wielu ówczesnym społecznościom zrobienie pierwszej liny (konopnej) i dzięki temu łowienie ryb własnoręcznie zrobionymi sieciami ( dwa rewolucyjne osiągnięcia ). Następnym wielkim krokiem było przejście od ubrań ze skór zwierzęcych do sadzenia konopi aby uzyskać włókna na stroje. Ludzie odkryli psychoaktywne właściwości cannabisu tysiące lat temu. Scytowie – koczowniczy lud pochodzenia irańskiego – żyjący w płn.-wsch. Europie (okolice M. Czarnego) około stu lat p.n.e. wdychali dym cannabisu w zamkniętych pomieszczeniach. Praktyki te zostały opisane przez Herodotusa ,Rzymianina, który jest uważany za jednego z pierwszych historyków. Scytowie niestety nie odkryli jeszcze błogosławieństwa palenia cannabisu w fajce. Zanim pojawiły się jakiekolwiek zapiski historyczne , w zależności od potrzeb różnorakie odmiany cannabisu były rozwijane dzięki kombinacji selektywnego rozmnażania i aklimatyzacji w wielu częściach świata. Dla przykładu ludzie zbierający nasiona jako żywność hodowali odmiany konopi o dużych nasionach. Cannabis zwykle powyżej 30 równoleżnika występował w postaci rolniczych konopi i zawierał małe i zmieniające się ilości psychoaktywnej substancji , THC. Zwykłe konopie zawierają natomiast duże ilości niemal niepsychoaktywnego prekursora THC, kanabidolu lub CBD. Stosunek CBD do THC zwiększa się wraz ze zwiększającą się szerokością geograficzną adaptowanych roślin. Jedna z odmian cannabisu zwana ruderalis , bardzo odporna na zimno, została znaleziona w północnych rejonach Ameryki i Azji i nadal jest używana jako ziarnista pasza dla zwierząt.

Marihuana to nic innego jak odmiany cannabis hodowane ze względu na dużą zawartość THC. Należy do najbardziej rozpowszechnionych roślin na świecie. Jest hodowana niemal w każdym zakątku świata. Tradycyjne rejony upraw to obszar między równoleżnikami 30N i 30S. Marihuana i konopie rolnicze są odmianami tego samego gatunku i czasami są mieszane ze sobą dla uzyskania nowych odmian. Większość chemicznych i morfologicznych różnic oraz całkowicie różne zestawy genów cannabisu to najlepsze dowody na działanie człowieka w symbiozie z cannabisem. To ludzie roznosili nasiona po całym świecie i rozmnażali konkretne odmiany cannabis w zależności od swoich potrzeb. Ów proces trwa nadal.

Obecni hodowcy marihuany kontynuują wielowiekową tradycję. Cannabis był wielokrotnie odkrywany na nowo po tym jak bywał zapominany przez poprzednie generacje. Obecnie Amerykanie hodują cannabis tylko ze względu na psychoaktywne właściwości. Jednakże jest kilka przyczyn które pozwalają sądzić , że gdyby prohibicja związana z ich używaniem zostałaby zniesiona, rośliny konopi byłyby hodowane na skalę przemysłową w U.S.A. Włókna konopi należą nie tylko do najdłuższych i najmocniejszych w świecie roślin ale także w zależności od odmiany , sposobu uprawiania i dalszego sposobu przetwarzania , mają wiele zastosowań od lin okrętowych zaczynając a kończąc na bardzo dobrym jakościowo płótnie. W rzeczywistości jednak żadne naukowe badania nad innymi możliwościami wykorzystania włókien konopi nie zostały podjęte. Z kolei w państwach gdzie uprawa konopi jest dozwolona , m.in. Francja, Włochy i Chorwacja, jest ona jedną z najbardziej opłacalnych wśród zbóż. W w/w krajach konopie są hodowane przede wszystkim ze względu na włókna, z których wytwarzany jest papier. Włókna drzewne z powodzeniem mogą być zastąpione przez włókna konopi , których użycie jest o wiele bardziej opłacalne niż ścinanie tysięcy drzew. Poza tym jako że uprawa marihuany trwa tylko sezon , farmerzy mogą lepiej zaplanować swoje uprawy w zależności od potrzeb rynku. Na dodatek biorąc pod uwagę masę jaką można uzyskać z jednego akra zbiory konopi przewyższają pod tym względem większość lasów. Nasiona konopi mogą być używane jako wysokoproteinowa pasza dla zwierząt. Natomiast olej z nasion ma wiele przemysłowych zastosowań. Cannabis jest związany nierozerwalną symbiozą z człowiekiem. Dzięki tej ponadczasowej więzi oba gatunki mogą ewoluować i nawzajem zmieniać swoje przeznaczenia.

Zostaw ocenę
[Głosów: 12 Ocena: 5]