Opublikowano

Jak Nawadniać, Podlewać Rośliny Konopi?

Podlewanie, Nawadnianie, Jak Nawadniać, Jak Podlewać, Roślin Konopi, Rośliny Marihuany, Hodowla

Jakim sposobem najlepiej podlewać swoją uprawę marihuany. Istnieją rozmaite sposoby dostarczania wody roślinom, od góry – przez ręczne podlewanie, automatycznym systemem nasączającym; od dołu – przez system zbiorników lub knotów.

Najprostszy Sposób Podlewania

Każdy zapewne podlewał roślinę wlewając od góry do doniczki wodę. Woda wsiąka w ziemię, dopóki nie zostanie ona nasycona. Po nasączaniu reszta wody wycieka z pojemnika dziurkami umieszczonymi w dnie donicy, o ile dysponujemy takimi donicami (takie są właśnie zalecane i najlepsze). Donice często umieszcza się w skrzynkach, żeby zachować ich stabilność i łatwo je przenosić. Ten sposób podlewania jest wciąż najpopularniejszym sposobem dostarczania wody do uprawy konopi indyjskich przez zwykłego hodowcę. Profesjonaliści używają zaawansowanych sposobów i systemów nawadniania.

Bardziej Złożone Podlewanie

Automatyczne systemy są wygodne kiedy uprawa nie znajduje się pod ręką, albo hodowca zapomina o podlewaniu. System taki można stworzyć własnymi środkami.

Większość upraw znajduje się w pomieszczeniach bez kanalizacji. W takich miejscach używa się systemów o zamkniętym obiegu z górnym lub dolnym zbiornikiem wody. Dolny zbiornik zatrzymuje wodę poniżej roślin, np. pod stołem na którym znajdują się donice. Pompa uruchamiana okresowo, przepompowuje wodę w górę i doprowadza ją oddzielnie do każdego pojemnika. Gdy podłoże jest już odpowiednio nasączone nadmiar wody ścieka do zbiornika. Komplety do stworzenia systemu kanalików dostępne są w sklepach ogrodniczych. Można tam również dostać odpowiednie pompy, a także włączniki czasowe.

W systemie nawadniającym ze zbiornikiem umieszczonym nad hodowlą, woda z doniczek ścieka do pojemnika umieszczonego niżej i stamtąd przepompowywana jest pompą ssąca z powrotem do zbiornika wody. Woda pozostaje tam dopóki nie otworzą się zawory dzięki czemu będzie ona mogła ściekać na rośliny. Automatyczne zawory, otwierające się w ustalonych okresach czasu dostępne są w sklepach z profesjonalnym wyposażeniem ogrodniczym. Można je także wykonać samemu łącząc ze sobą zawory i włącznik czasowy. Zawory takie kupić można w sklepach z wyposażeniem hydraulicznym.

Hodując rośliny w pomieszczeniach skanalizowanych możemy zainstalować system w obiegu otwartym. Woda z kranu dostarczana jest systemem rurek do roślin, skąd spływa do ścieków.

Zaawansowane Systemy do Podlewania i Uprawy

System ze Zbiornikiem

Kiedy podlewa się rośliny nadmiar wody wycieka z donicy, a następnie zostaje usunięty lub ponownie użyty. Hodowcy często jednak umieszczają pod roślinami pojemnik, w który zbiera się nadmiar wody. Donica jest zanurzona w tym pojemniku, a korzenie w miarę jak woda związana przez podłoże jest zużywana wciągają wodę z pojemnika. Aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość tlenu, zwłaszcza gdy korzenie rosną w wodzie, hodowcy posługują się pompką akwariową połączoną z natleniaczem. Tlen rozpuszczony w wodzie zostaje zużyty przez rośliny. System taki sprawdza się najlepiej przy podłożu, które nie pochłania zbyt dużo wody. Idealnym podłożem jest tu mieszanka 5 części lawy i 1 części wermikulitu. Podłoża bardziej zwarte, zatrzymujące większa ilość wody nie nadają się do użytku przy takim systemie. Dodanie do mieszanki dużej ilości lawy, żwiru lub styropianu sprawia, że podłoże jest suchsze. W metodzie ze zbiornikiem korzenie znajdują się częściowo w wodzie. Poziom wody może sięgać 20% wysokości donicy. 20 cm donica może być zanurzona w wodzie do wysokości 4 cm, a donica 30cm może być zanurzona na głębokość 6 cm. Donice mogą znajdować się w oddzielnych pojemnikach, lub, co jest wygodniejsze przy podlewaniu, można umieścić je we wspólnym pojemniku. Plastikowe miski, kuwety i wanienki dla dzieci są idealnymi zbiornikami na wodę. Można skonstruować także taki pojemnik z drewna pokrytego plastykową folią. Wódę można dodawać podlewając donice, lub wlewając ją bezpośrednio do zbiornika na wodę. W systemie takim należy utrzymywać w miarę stały poziom wody, uzupełniając ją w miarę zużywania. Większość amerykańskich podręczników o hodowli utrzymuje, że korzenie zanurzone w wodzie mogą ulec uszkodzeniu. W Europie z kolei donice połączone z pojemnikami na wodę są sprzedawane w sklepach jako standardowe wyposażenie. Dopóki korzenie otrzymują wystarczająca ilość tlenu nie powinno przydarzyć się im nic złego. W systemach takich używa się często zaworów kulkowych podobnych do tych używanych w spłuczkach toaletowych. Gdy poziom wody spada, zawory otwierają się napełniając pojemnik do żądanej pojemności. Gdy używamy kilku oddzielnych pojemników na wodę, zawór znajduje się w głównym zbiorniku wody i kontroluje poziom wody we wszystkich pojemnikach, które połączone są ze zbiornikiem głównym za pomocą cienkich rur. W ten sposób utrzymuje się stały poziom wody.

System Knotowy

Pierwszy system jakiego używałem do hodowli hydroponicznej był systemem knotowym. Składał się on z dwóch zbiorników, z których jeden mieścił się w drugim. Dno mniejszego pojemnika było podziurawione, a 8 centymetrowe kawałki nylonu zwieszały się z górnego pojemnika do dolnego. Pojemnik górny wypełniłem wermikulitem. Pojemnik dolny służył za zbiornik, a nylonowe knoty doprowadzały wodę do górnego pojemnika, dzięki czemu podłoże było wilgotne. W tym prostym systemie wyhodowałem niewiarygodne warzywa i rośliny. Systemy knotowe są łatwe do wykonania, sprawują się dobrze i nie psują się. Do systemów takich nadają się doskonale wilgotne podłoża. Knoty regulują nawodnienie podłoża. Początkujący chętnie sięgają po takie systemy, ponieważ używając ich trudno popełnić błędy. Istnieje kilka metod stworzenia takiego systemu nawadniającego. Najłatwiejszą z nich jest umieszczenie donicy nad zbiornikiem z wodą i połączenie ich za pomocą knotów. Pewien hodowca używa w tym celu wanny dla dzieci, z umieszczoną na niej deską. Donice stoją na desce. Systemy z zaworami przepływowymi mogą całkowicie zautomatyzować cały system.

System Zalewowy

System zalewowy przychodzi na myśl, gdy mówi się o hydroponice. Pojemniki są okresowo napełniane, a później opróżniane. Konstrukcja systemu sterowanego ręcznie jest prosta. Wyobraź sobie pojemnik z giętką rura odpływową. Rura jest zamknięta. Woda wlewa się do pojemnika dopóki nie zostanie on wypełniony. Donice zostają zalane wodą. W tym momencie zbiornik wyłapuje wodę ściekająca z donic, a rura na dole ustawia się w pozycji “odpływ”. Hodowcy konstruują często małe zautomatyzowane jednostki. Zaczyna się od szczelnego zamknięcia zbiornika, a następnie przymocowuje się do niego dwie rury. Jedna z nich połączona jest z pompą powietrzną, która wtłacza powietrze do pojemnika, druga wychodzi z dołu pojemnika. W miarę wypompowywania powietrza woda unosi się i w końcu zalewa hodowlę. Gdy pompa zostaje wyłączona, woda wraca do zbiornika. Bardziej złożone jednostki mają wbudowane zawory zwrotne. Uprawa jest zalewana zazwyczaj dwa razy dziennie. W większych systemach hodowla jest zalewana za pomocą pompy wodnej. Po każdym zalaniu do zbiornika należy dodać tyle wody, ile zostało zaabsorbowane przez podłoże.

W sklepach dostępne są podobne systemy nazywane “Ebb and Flow”. Różnica polega na tym, że donice zostają zatopione na głębokość 5-8 centymetrów.

Podsumowanie

Hodowcy powinni wybrać system, który odpowiada im najbardziej. Wszystkie przedstawione systemy zapewniają odpowiednie warunki korzeniom.

Wybór jest następujący:
1. standardowe podlewanie od góry; nadmiar wody wycieka z donic.
2. Nawadnianie systemem rurek; nadmiar wody wycieka z donic.
3. Automatyczny system nasączający.
4. Ręczne systemy ze zbiornikiem.
5. Automatyczny system ze zbiornikiem.
6. System powiązany z napowietrzaniem wody.
7. System knotowy.
8. Automatyczny system knotowy.
9. Ręczny system przepływowy.
10. Automatyczny system przepływowy.

Wszystkie te sposoby zapewniają roślinie szybki wzrost. Wybór zależy od ciebie.

Zostaw ocenę
[Głosów: 4 Ocena: 5]