Trenowanie roślin konopi można nazwać swego rodzaju rytuałem, którego celem jest zwiększenie jakości oraz plonów rośliny. Dzięki stosowaniu technik treningowych możliwa jest zmiana równowagi chemicznej roślin, co prowadzi do uzyskania lepszych wyników. Dojrzewanie rośliny konopi zależne jest od hormonu roślinnego, czyli auksyny.
Auksyna obecna jest głównie w górnej części konopi, przez co roślina skupia swój wzrost w górę przez główną łodygę. Zadaniem szkoleń jest zredukowanie skoncentrowanego rozwoju w górę oraz zachęcenie do wzrostu także w poziomie.
A Więc Czym Jest Trening HST?
Jest to trening z wysokim stresem, określany także mianem super uprawy. Ta technika szkoleniowa polega na tym, iż roślina jest celowo raniona, dzięki czemu można osiągnąć pewne potencjalne cele. Stosując trening o wysokim poziomie stresu, możliwe jest wydłużenie fazy wzrostu. W jaki sposób wykonuje się trening HST (High Stress Training)? W czasie treningu HST zgina się elastyczną łodygę, aż będzie ona prostopadła do rośliny czy też przycina pędy. Istnieje kilka wykorzystywanych razem technik, takich jak: topping, fimming, super cropping. Trening HST prowadzi do wzrostu stężenia kannabinoidów znajdujących się w roślinie, jak i poprawy jej wydajności. Co ważne, trening z wysokim stresem przyniesie pożądane rezultaty tylko, jeśli będzie przeprowadzany u rośliny zdrowej. Chore i słabe konopie mogą nie wytrzymać stresu. Trzeba też pamiętać, aby szkolenie przeprowadzić przed fazą wegetatywną. Trening HST sprawdza się zwłaszcza w przypadku sporych hodowli outdoor.
Jakie Techniki Treningu Łączy się Przy HST
Najpopularniejszymi technikami treningu, które łączy się ze sobą podczas HST są:
Topping
Topping polega na usunięciu głównego pędu z młodej rośliny. Trzeba go odciąć tuż nad pierwszą gałęzią. Dwa pędy w tej gałęzi, jak i gałęzie poniższe będą czerpać hormony wzrostu. Pojawią się dwa małe pędy, natomiast roślina będzie miała teraz 2 główne pąki. Konopia powinna następnie swobodnie rosnąć, dopóki nie będzie miała trzech węzłów (łodyga z głównym pędem u góry i z 3 gałęziami). Wtedy trzeba odciąć górny pęd oraz dwa dolne pędy konopi, wówczas zostanie sama łodyga z bocznymi gałęziami. Później 2 górne i dolne pędy wyrosną na 4 pąki główne. Technika ta może być używana kilka razy na jednej roślinie, dzięki czemu można z niej wyhodować jeszcze więcej głównych pąków. Jest to dobry sposób na zwiększenie plonów, jak i przystosowanie rośliny do otoczenia. Co ważne, topping nie jest techniką dla osób początkujących. Jeśli poziom stresu okaże się zbyt wysoki, wówczas jej wzrost ulegnie stagnacji czy też może ona nawet zachorować. Oczywiście odbije się to na wielkości plonów. Nie wszystkie odmiany nadają się do takiego treningu.
Fimming
Fimming polega na obcięciu jedynie górnej części rośliny. Po tej czynności główny pąk rozgałęzia się na 3 części, przy czym tworzy 3 główne pąki w jednej konopi. Innym rozwiązaniem jest fimmowanie wierzchołka na samym początku czasu kwitnienia, w 2 tygodniu kwietnia, podczas formowania się pąków. Stres zastosowany w tej fazie życia rośliny zachęca ją do tworzenia szerszych oraz grubszych pąków. Poprzez wykorzystanie fimmingu tworzona jest roślina, w której występuje równomierne rozprowadzenie światła na pąkach. Dzięki jej kształtu uzyskany plon jest zdecydowanie wyższy. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda czasochłonna i precyzyjna, gdyż po nożyczki należy sięgnąć w odpowiedniej chwili.
Super Cropping
Inną polecaną techniką jest supercropping. Polega ona na przycinaniu czy superkadrowaniu podczas celowego łamania łodygi, czy gałęzi. Zabieg ten należy wykonywać, zachowując przy tym szczególną ostrożność. Górną część łodygi należy złapać między kciuk i palec wskazujący, po czym delikatnie ją ściskać i masować, poruszając ją też w przód i tył. Po pewnym czasie można odczuć, iż możliwe jest zgięcie łodygi dookoła. Boczne gałęzie na zranionym obszarze, który jest poziomy, zwrócą się wówczas w kierunku światła. W miejscu zgięcia konopi zrobi się zgrubienie. Technika ta pozwala na zmniejszenie wysokości kwitnącej rośliny, która jest jeszcze w fazie wzrostu. Dzięki temu nie będzie ona wystawać ponad ogrodzenie czy też dotykać lampy. Konopie to silne rośliny, a więc mogą niekiedy powracać do swojej pierwotnej pozycji. Niezbędne jest wówczas ponowne przeprowadzenie tego zabiegu czy też zabezpieczenie gałęzi sznurkiem. Czasem zdarza się też, że przez pęknięcia łodyg tworzy się stan zapalny. Niezwykle ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia.
O Czym Należy Pamiętać Podczas Treningu HST?
Przed wykonaniem HST rośliny powinny mieć odpowiedniej ilość czas na regenerację. Nie należy przeprowadzać treningu mocno obciążającego, jeśli roślina wejdzie już w fazę kwitnienia. Do szkolenia należy sięgać tylko po czyste i sterylne narzędzia, a przed zabiegiem trzeba wymyć ręce. Szkolenie wymaga cierpliwości i czasu.