Uprawa konopi włóknistych w Polsce zyskuje na popularności. Obecnie zajmuje się nią około 200 rolników indywidualnych, którzy prowadzą swoje hodowle na obszarze około 1400 hektarów.
Popularność uprawy konopi włóknistych podyktowana jest faktem, iż jest to surowiec, który można wykorzystać w całości- od nasion i korzeni aż po słomę. Poza tym jest to ekologiczny i naturalny materiał, który może mieć wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Uprawa Konopi Włóknistych w Polsce
Uprawa konopi włóknistych w Polsce była bardzo powszechna i popularna już w latach 60. XX wieku. Zainteresowanie uprawą znacznie jednak spadło po wprowadzeniu na rynek wielu rodzajów tworzyw sztucznych. Obecnie, w związku z powszechnym wzrostem zainteresowania zastosowaniem materiałów naturalnych i ekologicznych oraz znacznym wzrostem świadomości konsumentów, uprawa konopi włóknistych jest coraz częściej wybieranym kierunkiem rozwoju dla polskich rolników.
Obecnie warunki uprawy tej rośliny w Polsce regulują głównie zapisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku. Konopia włóknista jest rośliną łudząco przypominającą konopię indyjską, z której pozyskuje się marichuanę, będącą substancją psychoaktywną zakazaną w Polsce. W zawiązku z tym, aby rozpocząć uprawę konopii włóknistej, należy spełnić szereg wymogów oraz dopełnić wielu wymaganych formalności. Ponadto, w Polsce uprawa konopi włóknistej możliwa jest tylko i wyłącznie na potrzeby przemysłu:
- włókienniczego;
- farmaceutycznego;
- kosmetycznego;
- spożywczego;
- chemicznego;
- budowlanego;
- nasiennictwa.
Konopie włókniste muszą także zawierać stężenie THC (substancji psychoaktywnej) na poziomie poniżej 0,2 %.
Rolnik chcący rozpocząć uprawę konopi włóknistej, musi zawrzeć kontrakt z odbiorcą, który posiada zezwolenie odpowiedniego Urzędu Marszałkowskiego. Rolnik ten musi także posiadać zgodę urzędu gminy na prowadzenie uprawy konopi włóknistej, zgłosić rozpoczęcie uprawy oraz zakupić kwalifikowany materiał siewny.
Ułatwieniem dla rolników indywidualnych, chcących rozpocząć uprawę konopi włóknistych jest możliwość skorzystania z Programu Konopnego prowadzonego przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.
Na Czym Polega Program Konopny?
Program Konopny polega na udoskonalaniu odmian konopi przemysłowych oraz upowszechnianiu ich uprawy. Poza tym Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oferuje rolnikom pomoc w spełnieniu wymogów formalnych do rozpoczęcia uprawy konopi włóknistych, możliwość zakupu kwalifikowanego materiału siewnego, pomoc od siewu do zbioru oraz zakup plonu.
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu dąży także do ugruntowania pozycji Polski na światowym rynku producentów i eksporterów materiału siewnego wysokiej jakości.
Polskie Odmiany Konopi Siewnych
W Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Rolniczych, Warzywnych i Sadowniczych zarejestrowano następujące polskie odmiany konopi włóknistych:
- Tygra;
- Wojko;
- Białobrzeskie;
- Henola;
- Rajan.
Tygra
Tygra to polska odmiana włóknistej konopi jednopiennej. Wykorzystywana jest głównie do celów technicznych. Posiada krótki okres wegetacji. Charakteryzuje się włóknami wysokiej jakości i wysokim plonem osiągającym wysokość nawet 1 tony z hektara. Wykorzystywana głównie w celach technicznych.
Wojko
Wojko to kolejna polska odmiana włóknistej konopi jednopiennej. Charakteryzuje się niewielką wysokością, bardzo wczesnym terminem kwitnienia oraz wysoką zawartością olejków eterycznych. Odmiana Wojko jest także bardzo odporna na działanie chorób.
Białobrzeskie
Konopie Białobrzeskie są wykorzystywane głównie w celach przemysłowych. Ze względu na dużą wysokość rośliny uprawiane są one głównie na cele włókiennicze, roślina pozwala bowiem na uzyskanie długich włókien o wysokiej jakości. Białobrzeskie są jedną z najchętniej wybieranych odmian konopi włóknistej uprawianych przez polskich rolników. Ma na to wpływ bardzo wysoka plenność i duża zawartość kanabioidów pozwalających na uzyskanie wysokiej jakości olejków CBD.
Henola
Henola to polska odmiana konopi włóknistej uprawiana głównie w celach oleistych. Odmiana ta skupia się na produkcji wysokiej jakości nasion wykorzystywanych głównie do produkcji oleju spożywczego, olejków eterycznych i olejków CBD. Jest to najmłodsza odmiana konopi włóknistej utworzona w Polsce.
Rajan
Rajan to ostatnia polska odmiana konopi włóknistej. Jest to roślina jednopienna, która cechuje się bardzo wysoką produkcją biomasy oraz późnym okresem wegetacji. Odmiana ta została wpisana do wspólnotowego katalogu odmian roślin uprawnych Unii Europejskiej.