Zarówno jarzeniówki jak i lampy wyładowcze potrzebują do działania innego napięcia niż to dostępne w domowej sieci elektrycznej. Oprawki do jarzeniówek zawierają transformator, który dostarcza prądu o właściwym woltażu. Lampy wyładowcze w większości nie maja transformatora wbudowanego w oprawę, jest on zazwyczaj połączony z właściwą lampą za pomocą kabla, co ułatwia wszelkie manipulacje reflektorem.
Lampy wyładowcze z oddzielnym transformatorem są dużo lżejsze, a co za tym idzie łatwiejsze w obsłudze. Transformator do lampy 400 W, waży około 14 kg, a do lampy 1000 W około 20 kg. Dużo łatwiej jest operować takimi transformatorami, gdy znajdują się na ziemi, niż w sytuacji, gdy wiszą nad plantacją. Lampy zawiesza się zazwyczaj na hakach.
Wysięgnik do Lamp
Na zewnątrz rośliny otrzymują światło z wielu kierunków. W ciągu dnia Słońce przechodzi ze wschodu na zachód. Liście zacienione w pewnych porach, są dobrze oświetlone w innych godzinach.
W hodowli zamkniętej niektóre części rośliny są zawsze oświetlone, podczas, gdy inne znajdują się zawsze w cieniu. Przy źródle światła umiejscowionym centralnie rośliny znajdujące się w środku uprawy otrzymują więcej światła niż te zlokalizowane na jej obrzeżach.
Rozkład światła zależy bezpośrednio od kształtu reflektora. Reflektor dobrej jakości rozkłada światło równomiernie na całą uprawę. Mimo wszystko jednak stacjonarne źródło światła zawsze pozostawia cześć roślin niedoświetloną.
Aby rozwiązać ten problem wymyślono wysięgniki do światła. Lampa na wysięgniku porusza się ustalonym torem, tak że każda część uprawy jest przez pewien czas w pełnym świetle. Urządzenia takie produkowane są przez różnych producentów i opierają się na różnych zasadach działania. Niektóre z nich przemieszczają lampy szybko- całe przejście zajmuje około minuty; przemieszczenie w innych trwa około 40 minut. Oba te rozwiązania zwiększają ilość światła, które otrzymują rośliny. W efekcie rośliny rosną szybciej, a poza tym dzięki temu, że rośliny nie kierują się w stronę źródła światła, nie obserwuje się zbędnego przyrostu na wysokość, a rośliny są bardziej symetryczne.
Materiały Odbijające Światło
Hodowcy zgodnie twierdzą, że każdy promień światła jest zbyt cenny, by pozwolić sobie na jego stratę. Ściany, których nie można pomalować na biało pokrywa się aluminiową folią, Astrolonem, czy Mylarem. Jest to niezmiernie ważne. Każdy promień światła, który pada na ciemną powierzchnię jest pochłaniany i zamieniany w ciepło. Materiały te łatwo powiesić za pomocą pinezek, albo taśmy samoprzylepnej. Istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć straty wywołane absorpcją światła.
Biała farba odblaskowa – Biała farba rozprasza światło, dzięki czemu rozkłada się ono lepiej w hodowli. Należy unikać innych kolorów, ponieważ absorbują one zawsze cześć zakresu światła. Najlepszymi właściwościami odznacza się farba, która została specjalnie wyprodukowana do pokrywania wnętrza szklarni.
Folii aluminiowej używa się do wyłożenia ścian – Jest to materiał dobrze odbijający światło i wyjątkowo niedrogi. Jego drobna wada to niska wytrzymałość. Z tych powodów używać jej należy tylko tam gdzie nie będzie on poruszany- nie nadaje się więc zupełnie na zasłony. Jeżeli położymy go matową stroną na zewnątrz światło będzie bardziej rozproszone. W miejscach gdzie istotne jest zachowanie ciepła można połączyć folie aluminiową z ociepleniem wata szklaną.
W sklepach z upominkami można otrzymać niekiedy świecący papier do pakowania prezentów. Cienka folia aluminiowa jest podklejona papierem, dzięki czemu można go łatwo mocować.
Pianki styropianowej używa się w miejscach, gdzie trzeba dbać o zachowanie ciepła. Materiał ten ma duży współczynnik odbijania światła, dzięki czemu jest wyjątkowo pomocny przy urządzaniu hodowli wewnętrznej.
Mylar – Materiał ten dostępny jest w sklepach z akcesoriami do hodowli. Mylar jest trochę przezroczysty, aczkolwiek większość światła, które na niego pada jest odbijana.
Astrolon – to posrebrzane tworzywo sztuczne. Materiał odbija bardzo dużo światła, a poza tym jest elastyczny i wytrzymały.
Podsumowanie:
Doświadczeni hodowcy wiedzą, że światło musi rozkładać się równomiernie na cały ogród. Przydatne mogą być tu wysięgniki do światła, albo ewentualnie kilka źródeł światła. Bardzo pomocne jest pokrycie ścian hodowli materiałem odbijającym światło.